1958 yılında Antalya’da doğdu. İlkokulu burada tamamladıktan sonra, Orta ve Lise tahsilini Almanya’da sürdürdü. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 1979 – 1981 yılları arasında DAAD Bursu ile misafir öğrenci olarak Münich Üniversitesi’ne devam etti. 1982 yılında fark derslerini vererek Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, Tiyatro Tarihi Bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl, “Alman Edebiyatı’na Berlin Duvarı’nın Etkileri” adlı Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı.

Ahmet Tüzün’ün Türkçe’den Almancaya çevirdiği üç kitap bulunmaktadır. Çeşitli dergilerde edebiyat yazıları ve şiir çevirileri yayımlanmaktadır. (Yeni Biçem, Mühür, Mor Taka, Şiiri Özlüyorum, Şair Çalışıyor, Yom Sanat, Tömer Bursa, Bahçe, Yeni Düşlem, Oluşum)

Antalya Sanatçılar Derneği,  Edebiyatçılar Derneği, PEN, BESAM, Özerk Sanat Konseyi üyesidir. 1998 yılından bu yana Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyum’u Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir. Bu etkinlik çerçevesinde yayımlanmış olan Sempozyum kitaplarının editörlüğünü yapmaktadır.

Uzun yıllar Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Altın Portakal Film Festivali’nde sanat danışmanlığı görevini üstlenmiştir.